logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 01 02 03 04
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Oznamy

dia život

Dia šlabikár - napísali, povedali .. (4.)

Autor: Maroš , pridané: 2014-02-10 18:39:38, rubrika: Oznamy, Prečítané: ?

 

V spišskom patriote nedávno uverejnili jeden pekný článok

 

Život s cukrovkou nemusí byť horký

 

Spišiačik – tak sa volá občianske združenie, ktoré existuje už viac než 11 rokov. Jeho členmi sú deti s diagnózou „cukrovka, ich rodinní príslušníci a priatelia. Sú jednoducho úžasní. Dokážu bojovať so svojim handicapom a popritom žiť plnohodnotný život. Tam to ani zďaleka nekončí. Často a radi pomáhajú aj iným ľuďom, či zvieratkám v Zoologickej záhrade.

Nie je tomu tak dávno, čo sa na deti s cukrovkou pozeralo ako na ťažko chorých, ktorí nesmú skoro nič. Svojim životom a osvetou tento nepravdivý stereotyp Spišiačikovia dennodenne vyvracajú. Pichanie si denných dávok inzulínu zvládajú rutinérsky, vedia akým športovým aktivitám sa majú vyhnúť a zbytočne nefilozofujú nad tým, že ich jedálniček je chudobnejší ako u ostatných. I napriek takýmto obmedzeniam, alebo možno práve vďaka nim, dokážu za svoje šťastie a úspech zabojovať neraz lepšie než ich zdraví vrstovníci. Navyše pravidelne pomáhajú ako dobrovoľníci pri čistení Slovenského raja, či upratovaní Zoologickej záhrady.

Dušou celého združenia je Peter Herceg. Neúnavný propagátor plnohodnotného života cukrovkárov. Zo skúsenosti vo vlastnej rodine dobre vie, koľko a aké prekážky týmto ľuďom kladie život pod nohy. Ale naučil sa aj to, ak ich zvládnuť a prekonať. A práve s týmito skúsenosťami sa podelil v knihe Dia šlabikár, ktorú pred nedávnom pokrstili. Dia šlabikár je neoceniteľným pomocníkom a sprievodcom rodičom diabetických detí, ich učiteľom i ostatným dospelým, ktorí s nimi pracujú. Dáva rady týkajúce sa stravovania, športovania, vysvetľuje zákony a úľavy, na ktoré majú nárok a odpovedá na otázky typu: ako bezpečne dovolenkovať, aké krúžky a aktivity sú pre deti s cukrovkou najvhodnejšie a pod.

Vďaka podpore sponzorov mohli vytlačiť dostatok Dia šlabikárov, aby ich mohli bezplatne poslať do všetkých diabetologických ambulancií na celom Slovensku, ale aj rodinám, v ktorých vychovávajú dieťa s touto diagnózou. Úplne fantastické sú najnovšie informácie, podľa ktorých vyjde aj anglická a ruská verzia tejto užitočnej knihy. A bude tak pomáhať aj rodinám v zahraničí. Spišiačikovia tak robia dobré meno celému svojmu mestu. Za to, no nielen za to, im dáva Spišský Patriot veľký palec hore!


zdroj: http://www.spisskypatriot.sk/zivot-s-cukrovkou-nemusi-byt-horky/

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť