logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Ako zvládneme prvé Vianoce s DM1?

Autor: Peter , pridané: 2020-12-06 12:38:05, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

 December. Predstavujeme si zimu, sneh a hlavne Vianoce. Každoročne riešime, aký darček každému z rodiny prinesie „Ježiško“, lebo v každom z nás je kus dieťaťa.

Každý rok však okolo dvesto rodín na Slovensku prežíva svoje prvé Vianoce s diabetom dieťaťa. Vieme si predstaviť ich obavy a zmiešané pocity. I taký je život, ale žiť treba ďalej. Stávajú sa aj horšie veci. Mamičky detí s diabetom nám potvrdili, že práve prvých sladkých Vianoc sa najviac obávali spomedzi všetkých sviatkov. Pozrime sa na Vianoce s diabetom trošku optimistickejšie.
S diabetom sa dá žiť a dá sa dosiahnuť porovnateľná kvalita života ako so zdravým jedincom. Samozrejme, treba dodržiavať určité presne stanovené zásady a liečbu prispôsobiť každému jedincovi. Strava sa dá prispôsobiť, existuje množstvo odskúšaných receptov a rád. A čo vianočné darčeky? Po čom asi tak túži detský diabetik? V prvom rade túži po vyliečení, no to zatiaľ nie je možné. My ale veríme, že aj to sa raz podarí. Inak má dia dieťa presne také isté túžby a potreby ako jeho rovesníci. I keď aj vianočné darčeky môžu byť špecifické. Čo mu teda kúpiť?
V prvom rade vieme, čo by dieťa s diabetom dostať nechcelo, a to napríklad nový glukomer. Je to zdravotná pomôcka, ktorú síce potrebuje, ale je spravidla plne hradená štátom raz za päť rokov. Určite súhlasíte, že je dobré mať glukomere dva, lebo u detí nikto nevie, čo sa môže stať. Existujú rôzne spôsoby, ako druhý glukomer do domácnosti získať. Každý rodič chce pre dieťa to najlepšie a viacerí určite nebudú čakať na lehotu nároku, ale ak sa objaví novinka, tak ju pre svoje dieťa chcú i skôr. Sú na to rôzne príležitosti – spoločné edukačné akcie  s ich výrobcami, súťaže, edukačné pobyty v prírode. Podobne sa dajú riešiť do nich i prúžky. Dajú sa dokúpiť alebo sa dá požiadať poisťovňu o navýšenie limitu. V rámci kolektívu dia detí si vieme aj navzájom ušetrenými pomôckami vypomôcť.
Potom je tu kategória darčekov, ktorá niekoho poteší, no niekoho ani nie. Dia deťom sa môžu dať vyrobiť retiazky podobné tým vojenským, kde je na štítkoch uvedené, že je diabetik a jeho ďalšie údaje. V army shopoch Vám to urobia pomerne lacno. Samozrejme, dajú sa objednať aj také, ktoré sú takmer na nerozoznanie od tých pravých. Netvrdíme, že ich má dieťa nosiť stále, ale na pobyt v prírode, na školské výlety – prečo nie ? A navyše, ak sa iba raz niekomu niečo nepríjemné prihodí a privolaný záchranár zistí pomocou nich, že sa jedná o diabetika, tak to má zmysel. Radšej nech ich teda deti majú a nech ich nikdy nepotrebujú! V súčasnosti sme sa stretli aj s o niečo drahšou verziou tohto nápadu. Zlaté a platinové náramky a retiazky so štítkom sú elegantnejším doplnkom pre mladé diabetičky, no taktiež by mali obsahovať nápis „ I am a diabetic“.
Ak radi cestujete v lete a často ste dlhšie v horúcejších končinách, určite oceníte chladiace púzdro Frio. Je to skutočne perfektná vec – i bez  možnosti chrániť si inzulín pred prehriatím a jeho znehodnotením, napríklad v chladničke, takto prepravujeme inzulíny bezpečne. Veď ku studenej vode sa určite každý v priebehu pár dní vie dostať. Staršie deti púzdro Frio ocenia skôr ako menšie – za tých ešte riešia problém rodičia a tento sa dá vyriešiť jednoducho.
A čo je super darček podľa nás? Máme dva tipy! Prvým je kvalitné oblečenie a obuv na športovanie. Každému je jasné, že pre diabetika je športovanie veľmi prospešné a zároveň funguje ako jeden z predpokladov pre dobrú kompenzáciu diabetu. Každé dieťa je iné – musí si vybrať šport, ktorý mu vyhovuje a je super, ak na ten šport bude mať primeranú a kvalitnú výstroj. Tak sa zmenší aj riziko úrazu či prechladnutia. Pre diabetikov by sme dali do pozornosti hlavne potrebu kvalitnej obuvi.
No a našim druhým tipom sú hodinky! Ideálne sú také, ktoré majú aspoň 5 „alarmov“. Každý z dia rodičov vie, že ochorením jeho dieťaťa začína presný časový režim, ktorý je ohraničený pichaním inzulínov a jedlami. Hodinky sú v prípade menších detí vhodné asi viac pre rodičov, ale postupne si väčšie deti manažujú svoj diabetes samostatne. A verte, že pri hrách vonku ubieha ten čas niekedy tak veľmi rýchlo... A nech hodí kameňom ten, kto si nikdy nezabudol včas pichnúť napríklad nočný inzulín, alebo sa včas najesť. Úplne najlepšie ale asi budú iné hodinky. Inteligentné. Niečo ako Apple Watch alebo Samsung Galaxy Watch. Ak používate senzory Dexcom alebo FreeStyle Libre existujú aplikácie, ktoré Vám umožnia sledovať namerané hodnoty zobrazené v grafoch priamo na displeji hodiniek. Toto určite ocenia napríklad  rodičia malých detí, ktorí môžu tento systém využívať aj na vzdialený prístup, čo je úplne nový a dominantný trend pri liečbe diabetu. No odporúčať Vám môžeme ešte chytrejšie hodinky. Také, ktoré dokážu ako prvé na svete konkurovať aj klasickým senzorom pre kontinuálny monitoring glykémií. Vyrábať by ich už čoskoro mala spoločnosť PKvitality. Po spárovaní s mobilným telefónom by hodinky mali byť schopné poskytovať údaje o glykémii v reálnom čase a upozorniť svojho majiteľa na nízku alebo vysokú hodnotu glykémie alarmom (podrobnosti výrobca zverejní pri spustení ich predaja, ktorý sa predpokladá koncom roka 2019 alebo v prvej polovici roka 2020).
 
Čo urobíme so štedrovečernou večerou?
Aby boli najkrajšie sviatky roka naozaj šťastné a veselé pre všetkých, rodičia diabetických detičiek – zvlášť mamičky, musia už vopred trochu plánovať. Mali by si dopredu pokojne premyslieť, kedy a akú porciu môžu bezpečne položiť na štedrovečerný stôl, aby pritom ich ratolesť nenadobudla pocit obmedzovania a výčitiek. Aj keď sa to zdá byť na prvý pohľad zložité, dá sa elegantne kalkulovať v predstihu už pri nákupoch, zostave slávnostného menu a príprave jedla.
Najdôležitejšou zásadou je nezakazovať, ale prispôsobiť jedálny lístok daným podmienkam (glykémiám) a celkovej úprave životosprávy. Fantázia je mocná čarodejka. Pri snahe sa vždy nájde rozumný a neškodný kompromis. Vaše deti ju určite odmenia šťastným úsmevom. Striktné zákazy prinášajú zbytočný smútok a situácie plné napätia si odnesú všetci. Sviatočné dni dýchajú tradičnou atmosférou. Nedovoľme, aby diabetes priniesol zbytočný stres celej rodine. Samozrejme, „kalkulácia v predstihu“ je veľmi užitočná. Každá mamička vie najlepšie, čo nesmie chýbať práve na štedrovečernom stole, ale tiež veľmi dobre vie, koľko SJ a kedy môže jej dieťa zjesť. Výhodou je skontrolovať, ako po zjedení nie často používaného jedla zareaguje glykémia. Na tomto mieste uvádzame aj informácie o typických vianočných jedlách a počte sacharidov v nich.
Vianočné oplátky napríklad nikdy nezabúdame započítať – klasická oplátka (cca 5g) predstavuje 0,4 – 0,5 SJ. Pri oplátkach sladených stéviou klesá obsah sacharidov asi na 0,3 SJ, pri menších oplátkach to môže byť 0,2 SJ, ale pozor, nie menej. Nikdy ich nenecháme voľne položené pred dieťaťom, ale bezpečnú porciu položíme na tanierik v určenom čase. Ak chceme doplniť oplátku medom, tak je potrebné vedieť, že 1 kávová lyžička predstavuje 0,5 SJ v podobe rýchlych sacharidov. 
Kapustnicu s údeným mäsom a hríbmi zahusťovať nemusíme. V reči sacharidov bude takáto porcia 0 SJ, avšak každý s ňou zjedený pol  krajček  chleba (20 g) predstavuje 1SJ. Naopak šošovicová polievka sa vždy musí počítať. Už 3 PL samotnej uvarenej šošovice predstavujú 1SJ, pritom je väčšinou polievka zahustená zátrepkou z múky a mlieka (niekedy býva aj doplnená sušenými slivkami). Takýto tanier musíme zakalkulovať podľa hustoty ako 2 – 2,5 SJ. 
Ryby patria medzi najzdravšie potraviny. Pre ich zdraviu prospešné účinky na organizmus by sme ich mali zaraďovať do jedálnička aspoň raz do týždňa. Nie iba štedrovečerného kapra na Vianoce. Samotné rybacie mäso glykémiu nezvýši (ani mäso sladkovodných rýb), čiže pečená a grilovaná ryba predstavuje 0 SJ. Ak siahneme po vyprážanej rybe, múka a strúhanka v trojobale predstavuje približne 1SJ na porciu. 
Klasický zemiakový šalát? Nezabudnime, že 2 PL počítame ako 1SJ. Vieme si pripraviť aj racionálnu alternatívu, keď majonézu nahradíme jogurtom alebo lahôdkovou 10% smotanou. Výborný tip na zjemnenie pre deti a ľudí čo netrpia nadváhou je do ochuteného šalátu zľahka zamiešať 1 vyšľahanú 33% smotanu. 
Ovocie predstavuje cenný zdroj ochranných a biologicky aktívnych látok, nezabúdame však, že aj ten najkyslejší druh citrusového ovocia v sebe skrýva ovocný cukor, takže vždy si porciu ovocia zakalkulujeme do stravovacieho plánu podľa obsahu SJ. Banán alebo hrozno zaradíme pri klesajúcej glykémii ako prevenciu hypoglykémie. 
Sušené ovocie máme práve počas týchto dní pred sebou častejšie, ale ani sušené ovocie nekonzumujeme voľne. Práve sušené ovocie v sebe ukrýva koncentrovaný ovocný cukor, takže ak nemáme na obale uvedený obsah sacharidov orientačne započítame 20g ako 1SJ. 
Dezerty a vianočné múčniky volíme starostlivo. Samozrejme, nekladieme ich na stôl automaticky – všetko má svoje podmienky. Ideálne sú ovocné poháre kombinované tvarohovým krémom, jogurtovým dezertom, pudingom alebo u detí možno aj šľahačkou. Jedna kompótová miska jahôd so šľahačkou (podľa veľkosti porcie) predstavuje maximálne 1 SJ. Pri pečení repný cukor nahradíme stéviou – neobsahuje sacharidy ani energiu, pre deti je bezpečná a na recepte ňou dokážeme ušetriť niekoľko desiatok SJ. Sacharidy ušetríme aj nahradením časti múky napríklad orechmi, kokosom a múčnik tak „zracionálnie“. Na polevu bez problémov použijeme kvalitnú horkú čokoládu 86% (2SJ/100g) miesto klasickej čokolády na varenie (cca 5SJ/100g). Ak nemáme možnosť pripraviť múčnik zvlášť, dokážeme aspoň zrátať množstvo sacharidov. Vždy si však zapamätajme, že po konzumovaní repného cukru glykémia stúpne rýchlejšie. Napríklad, ak celkovo na recept použijeme suroviny v množstve 40 SJ a rozkrájame plech na 40 porcií vieme, že 1 porcia predstavuje 1 SJ.
Orechoviny predstavujú jedinečný zdroj prospešných mastných kyselín a vyznačujú sa vysokým podielom mikronutrientov, ale vieme že približne 4 PL = 1SJ. Ideálne sú v prirodzenej podobe, nekupujme zbytočne pražené a solené oriešky.
Čo sa týka komplexného pohľadu, nezabúdame na primeranú fyzickú aktivitu zosúladenú so stravovacím režimom a lekárom naordinovanou terapiou. Dohliadnime na bezpečnú aplikáciu inzulínu. Pri rozmanitosti zimných športov (lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie, zimné prechádzky) nepodceňujme fakt, že pri väčšej pohybovej aktivite organizmus potrebuje prijať viac sacharidov ako zdroj energie a nedajme sa zaskočiť nečakanou hypoglykémiou. Tiež majme na pamäti, že inzulín je termolabilný hormón – musí byť vhodne uskladnený a okrem toho, že nesmie byť vystavovaný teplotám nad 25°C, nesmie ani zamrznúť. Najlepšia kontrola vlastných glykémií je selfmonitoring, avšak aj ten najspoľahlivejší glukomer prestáva plniť svoju funkciu, pokiaľ je vystavený prílišnému chladu. Samozrejme, dobre edukovaný diabetik využíva termo obaly a termo púzdra určené práve na tieto príležitosti a dokáže primerane zosúladiť príjem stravy s pohybovou aktivitou.

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť