logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Apríl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Bude nový Dia šlabikár!

Autor: Peter , pridané: 2018-11-28 11:57:01, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

 Na začiatku bol telefonát.

Volala pani z neznámeho čísla, ktorej meno som ani nestihol zaregistrovať. Asi ďalšia anketa... Zrazu som spozornel! Pani poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská vás pozýva do Bruselu. Pozor – pomyslel som si, to asi nebude vtip! „V Bruseli, na pôde Europarlamentu, sa bude pri príležitosti Svetového dňa diabetu konať niekoľko aktivít a vyvrcholia dia kongresom. Pani poslankyňa naň pozýva od 12. do 15.11. 2018 celkovo sedemnástich diabetikov zo Slovenska. Zo Spišiačika by z nich mohlo byť sedem, ak budete súhlasiť. Náklady hradí Európsky parlament.“ Zmohol som sa ako prvé opýtať sa, že ako na mňa prišli. Odpoveď bola jednoduchá: „Ja mám dieťa diabetika a viem čo je to Spišiačik!“
 
A tak sa sladké deti zo Spiša pobrali na pôdu Europarlamentu, len nie do Bruselu, ale do Štrasburgu, lebo rokovania sa v týchto mestách pravidelne striedajú. Stretli sa s diabetikmi z rôznych koncov Európy. Videli, počuli... a zvíťazili!
 
 Teda podľa toho, čo si kto pod tým predstavuje. Stalo sa totiž niečo nezvyčajné. V rámci diskusie tam vystúpila Zuzka a predstavila Spišiačikovský projekt Dia šlabikár. Skonštatovala, že by bolo dobré v ňom aj po piatich rokoch pokračovať, no problémom sú financie. Zareagoval prítomný vysoký funkcionár IDF (Internacional Diabetes Federation) Mr. Bastian Hauck a vyhlásil niečo v zmysle, že ak chýbajú iba peniaze, tak oni to zafinancujú!
 
Projekt Dia šlabikár beží už od roku 2013. Je to, ako sme zistili, jedinečný komplexný program určený nielen pre diabetikov už liečených, ale predovšetkým pre deti, ktoré ochorejú, pre ich okolie, rodinu, kamarátov a spolužiakov. V Európe nikto nič porovnateľné neurobil. Projekt má mnoho výstupov. Prvým bola kniha Dia šlabikár, jej verzia v Braillovom písme a jeho audionahrávka pre nevidiacich a slabozrakých. Potom prišla kniha Dia šlabikár 2. (Výtlačky aktuálne pokryjú spotrebu pre nových diabetikov maximálne na prvý polrok 2019 – štatistika nepustí. Počet diabetikov narastá a neobchádza ani deti.) Vznikla aj jej audionahrávka, ktorú načítali deti s diabetom a ich rodiny. Okrem toho vznikli skvelé prezentácie ku knihám, ktoré sa rozšírili pri edukáciách po celom Slovensku a dostali sa aj do každej ambulancie, kde sa liečia naše sladké deti, či do triedy a školy, kam chodia Spišiačikovia a tam, kde prejavili záujem..
Distribúcia je zabezpečená tak, aby sa každé dieťa po ochorení k nej dostalo čo najskôr a bezplatne! Bezplatne sú ešte stále obe knihy, ako e-book, k dispozícii na stiahnutie pre všetkých záujemcov! (Viac info o projekte na www.spisiacik.sk )
 
Pani poslankyňa Jana Žitňanská!
Ďakujem Vám za Spišiačikov a verím, že aj za mnohých diabetikov a ich rodiny, za vaše aktivity a pomoc, ktorú venujete zdravotne znevýhodneným.
Vaša aktivita nás doviedla k rozhodnutiu, že v projekte Dia šlabikár budeme pokračovať! I keď viem, že cesta od slov k činom býva dlhá a niekedy náročná, dali ste nám impulz.
Do roka a do dňa! Čestné Spišiačikovské!
Ku 14.11. 2019 pokrstíme novú verziu knihy  Dia šlabikár! Bude nám cťou, ak ho krstom uvediete do života!
 
A začína tvrdá práca na novom projekte. Už vznikol základ partie pre projekt. Vedúcou bude Zuzka a podporia ju naši mládežníci. Maroš, Lucka.. , no viacerí Spišiačikovia. Logistiku zabezpečíme už v tradičnej zostave v čele s dvoma Petrami a KlauDiou, Jankou, Monikou... no poteší nás spolupráca s každým, kto príde s dobrým nápadom, či myšlienkou, alebo financiami J .

Komentáre k príspevku:

cenmed@seznam.cz napísal dňa 10.12.2018 o 12.17 hod.:

Dia slabikář je prima věc. Zdraví Čenda

Peter napísal dňa 04.12.2018 o 08.35 hod.:

Náš tím autorov získal novú posilu - pán Martin Ladýr! (čoskoro pribudnú aj ďalší zo zahraničia)

Gondapx@gmail.com napísal dňa 03.12.2018 o 22.27 hod.:

Jasné, že ideme do toho !!!

alenka.gartnerova@gmail.com napísal dňa 28.11.2018 o 18.31 hod.:

Dia šlabikár je úžasný projekt, svojho druhu naozaj jedinečný. Do ďalšieho vydania si dovolím ponúknuť svoje skúsenosti, výsledky pokusov a omylov v oblasti nízkosacharidového stravovania (LC strava). Chcem tým pomôcť najmä detičkám, ktoré si aj po vypočutí diagnózy DMI budú môcť napríklad olíznuť "beztrestne" prštek namočený v sladučkom kréme na torte :-) :-)

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť