logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Máj 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

O diabete

dia život

Sociálne problémy rodiny s detským diabetikom (1)

Autor: Peter , pridané: 2010-05-15 21:42:02, rubrika: O diabete, Prečítané: ?

Nedávno som spoznal jednu diabetičku. Ochorela pred sedemnástimi rokmi. Dohodli sme sa, že sa budem snažiť pomôcť jej pri písaní bakalárskej práce s týmto názvom.

Na prvý pohľad jednoduché. No zistili sme, že práve sociálnym problémom rodín, kde je detský diabetik sa venuje málokto, dokonca ani literatúry k tejto oblasti veľa nie je. Tak sme sa pustili do práce, do štúdia, do tvorby. Dopracovali sme sa k zaujímavým zisteniam a záverom. O niektoré sa s vami chceme podeliť. Rozdelili sme ich do šiestich častí. Postupne ich budem v zjednodušenej verzii uverejňovať, dnes niečo o zadefinovaní sociálnych problémov, nabudúce o sociálno psychologických aspektoch diabetu, potom o výbere povolania a štúdia, o životnom štýle rodiny s diabetikom...Rozhodol som sa, že články budem zverejňovať vždy po prečítaní stovkou návštevníkov.
Dúfame, že práve táto oblasť rozprúdi diskusiu na našej stránke. Ďakujeme zatiaľ za vaše názory, ak máte obavu zo zverejnenia, pošite ich napríklad na spisiacik@spisiacik.sk

Aktuálne začínam spolupracovať s inou študentkou, možno nám vaše skúsenosti a rady pomôžu.

Sociálny problém je situácia, ktorú vníma ten, kto sa v nej ocitol ako obtiažnu, ťažko zvládnuteľnú až neriešiteľnú. Vzniká vtedy, keď jednotlivec, skupina, rodina alebo komunita nemôže realizovať spoločnosťou akceptované potreby (bývanie, stravovanie, vzdelávanie, zamestnanie,...). Sociálny problém je chápaný ako spoločensky uznaná, alebo spoločnosťou vnímaná záťažová situácia, ktorú konkrétna spoločnosť označuje za obtiažnu, nežiaducu.
Spoločnosť si uvedomuje, že sociálny problém si vyžaduje seriózne opatrenia, ktoré by mali byť vykonané danou spoločnosťou. Sociálny problém odráža aj vnútorný stav spoločnosti.

Každé dieťa, každý človek je jedinečný. Každý musí riešiť aj svoje sociálne problémy. Pri štúdiu dostupných materiálov a predovšetkým pri rozhovoroch s lekármi a rodičmi diabetikov sme zistili, že rodičia považujú za podstatné sociálne problémy úplne iné veci, ako sme očakávali. Pravdou je, že pri úvode rozhovoru sa začali spomínať peniaze. Peniaze potrebné na doplatky za inzulín a hlavne peniaze potrebné na realizáciu meraní hladiny krvného cukru. Zaujímavým zistením bolo, že o zvýšených nákladoch na stravovanie takmer nikto nehovoril. Predpokladáme, že si pri živote s diabetom postupne navykli na zdravší spôsob stravovania, čo je v podstate diabetická diéta. Neskôr, však za problém označovali iné veci.
V prvom rade, že je potrebné rozlišovať problémy a ich riešenia u detí do 11 rokov, u detí do 18 rokov a u starších . Tieto vekové skupiny sa odlišujú nielen vývojom, ale predovšetkým problémami s diabetom a iná je u nich aj prevencia. Postupne sme sa dopracovali k vymenovaniu sociálnych problémov, ktorých sa obávajú :
• strata vlastného zamestnania,
• problém pri nadväzovaní priateľstiev s rodinami, kde nemajú diabetika,
• rozpad rodín s diabetikom,
• nedostatok času pre rodinu,
• problém výberu povolania,
• a dokonca problém poistenia detského diabetika ( na Slovensku neexistuje poisťovňa, ktorá by bola ochotná poistiť detského diabetika na úraz, trvalé následky po úraze, riziko smrti. Sú z poistenia vylúčený).

Jedným z najväčších problémov sa javí skutočnosť, že deťom - diabetikom chýba podpora v škole. Podľa výskumu tiež detskí diabetici nedostávajú svojmu veku príslušné vzdelanie a psychosociálnu podporu. Prax je taká, že po ochorení je edukácia diabetika bez ohľadu na jeho vek rovnaká a zdravotníci sa nevenujú napríklad pravidelnému vyhodnocovaniu psychosociálnych potrieb mladých diabetikov a rodinám v ich starostlivosti. Ako nedostatočnú tiež uvádzajú rodičia diabetikov skutočnosť, že nemajú dostatok možností navzájom si pomáhať a vytvárať siete prostredníctvom skupinových aktivít v spoločnosti, s inými mladými ľuďmi s diabetom.

Komentáre k príspevku:

K článku zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Chceš byť prvý?

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť