logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 01 02 03 04
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Spišiačik v čase „Corony“.

Autor: Peter , pridané: 2020-05-22 12:02:51, rubrika: Blog, Prečítané: ?

Tak pekne sme začali rok 2020!
Víkend v Tatrách bol po Sviatkoch vytúženou zmenou a hlavne sme sa stretli. Všetci sme sa vyrozprávali a bolo nám jedno, aké bolo počasie, že sa šmýkalo, alebo že sme sa nezmestili do vlaku... Lebo dia deti majú spomínať na zážitky a nie  na pracovné úspechy svojich rodičov.
Výbornou akciou bol aj koncert kapely Smola a hrušky. Presne 20. 2. 2020 sa na koncerte krstila definitívne kniha Dia šlabikár+.
 
No a potom prišla „corona“. Všetko zatvorené, národ prešiel na šitie rúšok a stál v radoch na nákup dezinfekcie. Zatvorené školy, podniky, reštaurácie... Strach z nepoznaného, sledovanie štatistík viac ako po voľbách. Nikto zrazu nevedel dať odpovede na jednoduché otázky. Zmena zákonov a rozhodnutia v rokoch 2002 a 2005 v kombinácii s volenými zástupcami ľudu ukázali, že náš štát ma celkom holý zadok.
Výročnú členskú schôdzu sme museli rovnako ako aj štrnástu brigádu v ZOO Spišská Nová Ves zrušiť. Riaditeľku ZOO som požiadal, aby nám aj napriek tomu vystavila doklady potrebné ku adopcii dikobraza v ZOO aj pre rok 2020. Chov dikobrazov dotuje Združenie rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi sumou 165€ už mnoho rokov a sme jediní donori bez prerušenia. Lebo dikobraz má toľko ostňov, koľkokrát si dieťa s diabetom pichá za rok inzulín, alebo meria glykémiu. A sme na túto tradíciu aj patrične hrdí! Peniaze nie sú všetko. Spišiačikovia majú Srdce!
Stále prebieha možnosť bezplatne si stiahnuť knihu Dia šlabikár+ z Martinusu a stále novo diagnostikovaným detským diabetikom knihu posielame keď o ňu požiadajú. Na Pošte už máme fanklub. Minule poštárka zobrala obálky do rúk a nahlas komentovala: „No kde máme nové sladké detičky tento týždeň?“( pozn. naposledy Prešov, Kapušany, Malinovo, Nemešany, Krupina) Tento systém sa osvedčil. Knihu sme poslali do každej detskej dia ambulancie aj s plagátom, kde je o možnosti informácia, vrátane kontaktu. A tak je na rozhodnutí diabetika, ako s tou informáciou naloží. A aj keď si niekto hľadá informácie o diabete  každý prehliadač ho nasmeruje aj na nás. Takto s knihami nikto nekšeftuje. Má ich iba KlauDia a naša garáž. Stále sú nepredajné! Bez mučenia priznávam, že každý mesiac sa nájde jeden, dvaja, ktorí to nepochopia, ale snažím sa ich usmerniť. Problémom bol napríklad, keď sa pán oháňal GDPR a odmietol mi poslať domácu adresu, vraj mu mám knihu poslať k jeho lekárovi... Dostal vyhýbavú odpoveď.
Stav zabezpečenia diabetikov zdravotníckymi pomôckami sa v zásade nijako nezmenil. Je v záujme každého, aby sledoval na čo má nárok a čo môže dostať. No a potom si každý musí to právo aj uplatňovať. Teší ma, že Spišiačikovia sú v tomto edukovaní, lebo keď čítam debaty a komentáre v niektorých skupinách je mi zle. Senzor Libre pre slovákov stále nie je hradený a vraj sa dá kúpiť v Česku. Máme to inak vyriešené. Aktuálne majú všetci Spišiačikovia doplnené zásoby presne podľa požiadaviek. Ak vznikne zase potreba, tak zabezpečíme kúpu a dopravu.
Ľubka spracovala a podala naše Daňové priznanie, už tradične za Ďakujem! V Obchodnom vestníku vyšlo Zverejnenie špecifikácie použitia prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb. Tentoraz za rok 2017, ktoré sme získali v roku  2018 a minuli v roku 2019.
Skutočnosť, že sme sa nemohli stretávať, či stretnúť sa, sme kompenzovali rôzne. Potešili rôzne akcie, kde sme si dohodli individuálne turistiky, guláše, stretnutia nad knihou... Alebo sme si len tak zavolali. Tričká na tento rok sme neobjednávali. Došli nápady a navyše ani neviem, kto je členom Združenia a kto sa rozhodol, že už nebude. Poprosím preto všetkých, aby si do konca júna splnili povinnosť zaplatiť členský poplatok za rok 2020 vo výške 5 € za každú osobu. IBAN: SK35 5200 0000 0000 0543 2881.
Spomínal som edukáciu. Nuž niečo sa nám aj podarilo. V časopise Bedeker zdravia je pravidelne časť venovaná knihe Dia šlabikár+. Celkom dobre sa to číta. Ako keby to niekto dobre napísal. Zuzka prispieva do časopisu Diabetik. Naposledy sa venovala problematike Libre. Jej článok preložený do angličtiny sa dostal aj k jednému z najvyšších šéfov spoločnosti Abbott. Vyjadril veľký údiv a počudovanie... Modlime sa, aby sa pozrel na reálny problém a hlavne, aby to riešil.
Inak zhruba v tom období bežala na TA3 stupídna relácia s názvom Coronavírus a diabetik. Kto to nevidel, uchránil si svoje zdravie. Skoro som odpadol, keď som videl bežať na pozadí výrobu zákuskov a zopár tlstých zadkov. Ľutoval som MUDr. Martinka, kam sa to dostal.
 
Za brilantný edukačný kúsok považujem niečo iné. Spoko sa trošku pohral s reálnou situáciou z osady v karanténe a s využitím textu z knihy Dia šlabikár+ vznikla pekná pesnička. Šírte, lajkujte, edukujte : Diabetička (Skoro som odpadla)
 
A na záver milé prekvapenie. Prišiel mi mail. Normálne som sa zasekol.
 
„Dobrý deň prajem tím Spišiačik,
 
zaujala nás Vaša práca a preto by sme Vás radi podporili sponzorským darom. Spoločnosť BRIMO sme založili pred 5 rokmi a sme výrobca rozkladacích stanov. Predmetom sponzorského daru je nožnicový stánok s oceľovou konštrukciou v rozmere 3x3m. V prílohe Vám posielame fotku stánku. Po vzhliadnutí Vašej webovej stránky by bol tento sponzorský dar pre Vás prínosom, stánok môžete využiť pri prezentácií Vašej práce alebo poslúži ako zastrešenie pri voľnočasových aktivitách.
Základným pilierom spoločenstva by mala byť vzájomná pomoc. Preto je našim cieľom podporiť Vás.
https://www.brimo.sk/   ĎAKUJEME!!!
Takže už čoskoro pribudne do našej garáži nový kamarát. Navrhujem, ho používať nielen na oficiálne akcie Spišiačika, ale aj na rôzne rodinné stretnutia, či iné príležitosti. A navrhujem, že skladovať ho bude jeho posledný používateľ, až kým nepôjde potešiť niekoho iného. Dar si veľmi vážime, no Združenie nemá žiadny majetok, žiadny vlastný, ani prenajatý priestor, dokonca ani telefón a počítač.. Rezervácie si robte cez email spisiacik@spisiacik.sk ( zvažujem, že dokúpim k nemu aj obvodové steny)
 
A keď ste vydržali čítať až sem, tak Vám ešte prezradím, že práve som dostal SMS, že dnes mi doručia 98 kg balík s názvom SpišiačikCoronaImunita. Niekedy medzi 8 a 16:30 hodinou. Tak sa asi čoskoro uvidíme. Idem čakať...

    

Komentáre k príspevku:

michaloresko@gmail.com napísal dňa 24.05.2020 o 13.45 hod.:

Ako vždy...

michaloresko@gmail.com napísal dňa 24.05.2020 o 13.45 hod.:

Ako vždy...

ulicna.maria@atlas.sk napísal dňa 24.05.2020 o 12.19 hod.:

Naozaj sa stale nieco deje okolo aj ked sa akože zastavil čas. My by sme sa radi uy stertli, môžeme kludne na našej chate zorganizovať guláš, opekačku niejaky víkend. Je to síce chata pre 15 ludi, ale spacaky a nafukovačky existujú a potlacime sa.

Gondapx@gmail.com napísal dňa 22.05.2020 o 13.46 hod.:

Pekny článok .uz uz aby sme sa stretli . Veci okolo Libre sa velmi jemne posúvajú .... ale velmi jemne ... neni to D ani P ale skor R , ale poradím ak budem vedieť :))) úhrada prave je vykonávaná :))))

litavcovam@gmail.com napísal dňa 22.05.2020 o 13.01 hod.:

Samé dobré správy :) Pozerám, že aj keď sme mali pocit, že na chvíľu sa nič nedialo, ono sa toho stalo dosť veľa :) Ďakujeme všetkým za podporu a už sa tešíme, že sa uvidíme. Apropo členské, sypem si popol na hlavu, úplne som naň zabudla, hneď posielam :)Verím, že rovnako ako naši priatelia a rodina, Vás ani tí Vaši nesklamali a zopár vyhlásení na 2% sa Vám podarilo doručiť na daňový úrad :)

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť