logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 01 02 03 04
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Môj život s Kubkom

Autor: Peter , pridané: 2019-01-28 09:22:00, rubrika: Blog, Prečítané: ?

Dámy a páni každého veku, dovoľte mi predstaviť Vám môjho nového životného partnera. Jeho meno je Kubko Herceg. A kto by to tak mohol byť? Obávam sa, že niektorých zvedavcov aj sklamem. Dôležitejšia je totiž otázka čo, a nie kto.

Kubko Herceg, alebo jeho oficiálne meno –  FreeStyle Libre –  je najlepšia pomôcka pre diabetikov, ktorá (podľa môjho názoru) na trhu existuje. Bohužiaľ, nie slovenskom...
Kubko je senzor, ktorý mi robí spoločnosť už nejaký ten čas a momentálne je, priznávam sa, mojou závislosťou. Je totižto tak skvelým a nenahraditeľným kamošom, ktorý mi po „zdochnutí” neskutočne chýba. Myslím, že viacerí mi dajú za pravdu, že keď ho práve diabetik nemá, má potrebu sa merať oveľa oveľa častejšie ako zvykol predtým. Kubko mi dáva pocit dokonalej kontroly nad mojimi glykémiami, a to naozaj v tých najrôznejších situáciách.
Naša lovestory sa začala písať 17. septembra. Vtedy som sa s Kubkom zoznámila na vlastnej koži, keď mi prvý raz fungoval. Aj to je totiž vtipná príhoda. Náš vzťah nebol určite láskou na prvý pohľad. Keď som ho skúšala prvý krát vôbec, nefungoval. Asi som sa mu vtedy ešte nepáčila a uznajte, fakt netuším prečo bol taký vyberavý .
Poznali sme sa už skôr, keďže jeho premiéra na Slovensku bola na jednom z našich dia stretnutí v lete 2017. Išlo o naozaj výnimočnú situáciu, keďže vtedy sa ešte nedal zohnať ani tam, kde teraz (a stále nehovorím o Slovensku). V predchádzajúcom lete, teda v roku 2018, ho už počas Dia leta na Spiši získalo niekoľko našich členov. Následne sa naše cesty opäť stretli, už so šťastným koncom, v septembri. To som mala ešte v škole voľno a praxovala som v TV Reduta v Spišskej Novej Vsi. A práve vtedy prebehla iskra...
Kubko sa usídlil na mojej ľavej ruke a skutočne by som si priala, aby tam už bol navždy. A teraz Vám prezradím, prečo Kubko. Ak ma poznáte určite viete, že rada hovorím o cukrovke ako o celoživotnej kamarátke, s ktorou žijem plnohodnotný život. Podobne som teda pristupovala aj k novému senzoru. Musel teda dostať meno. Libre, Libor? Nie, to mi nesedelo. Pokračovala som teda v uvažovaní ďalej. Libre...Cuba libre...Cuba...Kubo...Kubko. Tadá! Viem, že možno viacerí túto moju asociáciu nepochopíte, ale áno, k životu dospelého diabetika patrí sem tam aj drink. Mojou prvou voľbou býva „diabetické kubíčko”, teda biely rum (Bacardi), limetka a cola zero. Verte mi, že keď prídete v Bojniciach do baru s názvom kubánskej pláže a objednáte si dia Cuba libre, hneď Vám ho prinesú v tejto verzii. Ide o „diabetic friendly” coctail bar, kde sa už stalo, že pri bare sedeli minimálne traja diabetici a porovnávali si výsledky (áno, bola som jednou z nich)
Od tohto momentu sa Freestyle Libre u nás doma volá Kubko. „Čo robí Kubko?” „Idem skontrolovať Kubka.” „Asi klesám... pozriem sa, čo na to Kubko” Čo Vám poviem, Kubko je super! Posledne som jeho meno ešte „vytúningovala”, a teda volal sa Kubko Herceg štvrtý. RIP, česť jeho pamiatke po dvoch krásnych týždňoch s priemernou glykémiou 7,0 mmol/l.
Jeden veľmi dobrý spišiačikovský kamarát, ktorého od svojich desiatich rokov volám ujo Abbott povedal veľmi peknú myšlienku. Glykémia, ktorú si zmeriaš na glukometri je ako fotografia. Buď sa ne nej smeješ alebo si smutný. Senzor je však film. Aj keď ho v určitej chvíli zastavíš a vidíš, či si akurát v danej chvíli usmiaty alebo smutný, vieš povedať prečo. Či to tak bolo dlhší čas predtým alebo ťa niečo nahnevalo náhle. Podľa môjho názoru vie diabetik vďaka predikujúcim šípkam reagovať a ovplyvniť to, ako má film ďalej pokračovať. Jednoducho v ňom existuje viacero koncov a je len na nás, aby sme vedeli rýchlo zareagovať a predísť hypu či hyper.
S mojim Kubkom sme si už teda prešli širokou škálou filmových žánrov. Zažili sme komédiu, tragédiu (najmä pri mojich živých vstupoch v médiách, keď vytvorí väčší či menší výkyv – po mojom Himaláje), detektívku (čo sa stáva určite každému – prečo je to tak?) a aj non fiction film, teda krásny a pokojný deň v zelenom pásme. Ako partner stál pri mne bok po boku aj pri prejave v europarlamente v Štrasburgu, pri chorobe na antibiotikách, pri živých vstupoch vo verejnoprávnej televízii či rádiu, pri skúškovom, ale aj pri vianočnej objemovke alebo oslavách. Je to kamoš, aj do dažďa. A rovnako ako ja, nie je z cukru.
Verím teda, že spolu, a to nielen my s Kubkom, prežijeme ešte veľa filmových scenárov, ktoré život prinesie. A najmä verím v to, že v blízkej budúcnosti bude mať svojho Kubka každý diabetik na Slovensku bez toho, aby si ho musel zháňať v zahraničí a za vlastné peniaze.
 
                                                            Vaša Zuzana Hercegová

Komentáre k príspevku:

juraj@villanet.sk napísal dňa 29.01.2019 o 12.58 hod.:

Pekný článok Zuzka, ako vždy. Senzor Libre alias Kubko je veľmi,veľmi super, aj keď naša Lucka sa s jeho prítomnosti dlho netešila. Dúfam, že na druhý pokus vydrží celé dva týždne a doladíme glykémie, ktoré sú v poslednom čase veľmi rozkolísané.

Cehlar@gmail.com napísal dňa 28.01.2019 o 14.13 hod.:

Super článok Zuzka. Tak nech sa Ti s Kubkom darí. Verím, že čoskoro bude Kubko dostupný aj na Slovensku.

gondapx@gmail.com napísal dňa 28.01.2019 o 10.48 hod.:

Podľa zdrojov z blizkosti Viedne :) čiže BA, sú Kobkovia predávaný aj 6- ti naraz:) a aj platba je možná kartou . Overené priamo pánom T.P.

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť