logo spisiacik 1 logo spisiacik na facebooku spisiacik na youtube
InfoMail
Ak máte záujem o posielanie správ o činnosti a aktivitách združenia, zadajte do políčka svoju e-mailovú adresu a stlačte Enter
E-mailová adresa:
Kalendár akcií
< Júl 2024 >
Po Ut St Št Pi So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 01 02 03 04
Vyhľadávanie

Partneri projektu:
 

Blog

dia život

Sladká banda.

Autor: Peter , pridané: 2017-12-14 07:57:52, rubrika: Blog, Prečítané: ?

Žiadny dobrý príbeh sa nezačína vetou: „Raz, keď sme jedli šalát...“
Raz v lete som šiel na do “detskej izby“ Tomáša a Maťa. V taške som mal čerstvé, ešte skoro teplé výtlačky svetovej novinky pod názvom Diagnóza: SPIŠIAČIK.
ElAra je obľúbeným miestom, kde sa stretávajú ľudia, ktorí si majú čo povedať.  Debatili sme teda aj o knižnej novinke, ktorú graficky doladil prítomný Maťo. A vtedy to niekto povedal... "Prečo dávajú ocenenia kadekomu a za kadečo? Vám by mali dať, zato, čo robíte!"
Odvtedy mi to vŕtalo v hlave. Povedal som, že možno jedného pekného dňa... Vysmiali ma. Pekný deň bude, len ak sa o to postaráš!
 
A zrazu polovina októbra a prišiel mail, že: Navrhnite! Tak som navrhol... A tak vznikla nominácia na ocenenie našej sladkej bandy v kategórii Srdce na dlani 2017!
 
Maroško zavesil návrh na našu stránku a spustila sa lavína. Sladká lavína! Začali mi chodiť kópie Návrhov na ocenenie. Bolo ich... moc! Od Prahy, cez Olomouc, Hustopeče nad Bečvou, Bratislavu, Nitru, Žilinu, Kysuce, Poprad, Kežmarok, Svit, Prešov, Košice až po Trebišov!
 
Prišli návrhy od členov Združenia rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi, od našich kamarátov, od tých najlepších diabetológov a dokonca od ľudí, ktorých vôbec nepoznám a ani som ich v živote nevidel! Rovnako veľmi pekne ďakujeme za každý jeden z nich!
 
No a potom mi volali organizátori ocenenia.. Že ako si predstavujem našu účasť na vyhlásení výsledkov. Ja netuším, ako to robíte! Vraj pozvú zástupcov každého navrhovateľa a navrhovaného, tak do sto ľudí... Vtedy som si uvedomil, že tento rok to budú musieť určite zmeniť.. Navrhol som, že nás na vyhlásenie príde maximálne desať,  čo ich potešilo. Dozvedel som sa, že im chodí ročne do tridsať návrhov... Ak by sme im tam všetci prišli, kde by potom dali ostatných nominantov a navrhovateľov?? 

Vyhodnotenie sa konalo v pekných priestoroch. Komisia na ocenenie vybrala kolektív Spišiačik! Hurá! Zvyšok akcie mi neprináleží hodnotiť, lebo som tam nebol. Asi takto – naše Spišské a aj Spišiačikovské štandardy sú trochu inde. Presvedčil som sa aj na stretnutí  v pondelok na MsÚ v Spišskej Novej Vsi. Vraj aby sme prišli, aby bol niekto pripravený odprezentovať našu sladkú bandu ako pozitívny príklad dobrovoľníctva a oceneného v roku 2017, dať rozhovor médiám... Zuzka sa pripravila, nahodila, prišiel aj primátor, riaditeľka ZOO, manažér Smoly a hrušky, zástupcovia iných organizácií... a nič  svetové sa nekonalo... Zabitý čas. Pani sa zarozprávala, médiá neprišli... ale aspoň som stretol pár kamarátov. Prítomné dámy zaujala možnosť získať nie odmenu, ale benefit za aktivitu, dozvedeli sme sa, že  v košickom kraji by mali dobrovoľníci odpracovať v roku 2018 až 2500 hodín.. (Ak nerátam Budapešť a akciu na Poráči, tak Spišiačik odpracoval v roku 2017 viac ako 1500...)  Asi tomu nerozumiem, ale inštitút dobrovoľníctva je pre mňa o dobrovoľnosti, nie o tabuľkách, hláseniach, odmenách či benefitoch. Presvedčil som sa, že takmer každý je ochotný pomôcť.  Spišiačikom bez problémov pomohli aj motorkári, alebo partia bývalých hokejistov, ktorí sa stretávajú na pive. Stačílo ich lem požiadať! Len mnoho ľudí odrádza byrokracia a napĺňanie údajov do tabuliek. Veď preto sme pred časom vystúpili zo sladkého lesa, lebo ovocie z neho malo horkú príchuť... Preto máme svoju právnu subjektivitu! Ale o tom sa dohodneme vo februári. Len ma trápi, že sme im trošku „dodžubali“ normu. Počet nominácií na ocenenie stúpol medziročne o 300%! ... Lebo zaúradoval faktor Spišiačik a naša sladká banda. Verím, že nominácie z našej strany boli férové a aj naše ocenenie.  Potešilo nás a sme zaň vďační! 

Komentáre k príspevku:

ivans133@gmail.com napísal dňa 16.12.2017 o 17.16 hod.:

Zdá sa, že na Slovensku vieme zbyrokratizovať všetko na svete... :-( Dobrovoľníctvo sa predsa nedá merať a hodnotiť tak ako odkrútené hodiny vo fabrike na "pichačkách"...

Peter napísal dňa 14.12.2017 o 08.02 hod.:

Kým som napísal tento článok, tak som odpracoval dve dobrovoľnícke hodiny :)

Pridať komentár:

CAPTCHA KOD

Späť